Verbetering beheer Waarnemingssoorten in Aquo



3 november 2025


Na een lange radiostilte geven wij een korte status-update over de verbetering van het beheer van de waarnemingssoorten (WNS) in de Aquo-standaard. Helaas is de voortgang op dit onderwerp nog erg beperkt.

Waar ging het ook alweer om?

In 2023 waren er 2 redenen om het beheer van de waarnemingssoorten onder de loep te nemen:

  1. Het viel ons op dat gebruikers alleen de WNS uitwisselen en daarmee andere velden in de Aquo-standaard vergeten of negeren. Het gevolg daarvan is dat wij WNS-aanvragen ontvangen die niet passen in de opzet van de Aquo-standaard. Bijvoorbeeld de aanvraag voor een parameter die eigenlijk een combinatie is van een parameter en een meetmethode.
  2. Wij ervoeren het beheer als omslachtig omdat we waarnemingssoorten alleen 1-voor-1 aan de Aquo-standaard konden uploaden.


We hebben dit onderwerp begin 2023 in 3 bijeenkomsten besproken met een aantal Aquo-gebruikers. Hieruit bleek dat Aquo-gebruikers de waarnemingssoorten heel handig vinden. Maar ook dat er – onterecht – van uitgegaan werd dat de WNS allemaal voor het werkveld goedgekeurde combinaties zijn.

Wat is er sindsdien gebeurd?

  1. In april 2023 gaven wij aan te zullen onderzoeken of het mogelijk is om de beheertool voor de Aquo-standaard open te stellen voor enkele key-users, zodat zij de WNS-aanvragen voor hun organisatie kunnen beheren. Helaas hebben we dit onderzoek niet kunnen uitvoeren omdat andere activiteiten onze prioriteit vroegen.
  2. We hebben het onszelf, als Aquo-team, wel alvast een klein beetje makkelijker gemaakt door onze beheertool aan te laten passen. Hierdoor kunnen we binnenkort waarnemingssoorten in bulk in de Aquo-standaard uploaden i.p.v. per stuk. Daarmee zijn we er echter nog niet, want het meeste werk zit in het uitzoeken van aangevraagde combinaties. Dat nemen we voorlopig voor lief.

Wat zijn we nog van plan?

We willen de waarnemingssoorten graag op een goede manier in de Aquo-standaard integreren. We willen daarbij aansluiten bij jullie wensen en voor verschillende uitwisseldoelen de toegestane combinaties van parameter, eenheid, hoedanigheid en compartiment vastleggen. De hulplijsten gegevensuitwisseling bevatten soortgelijke combinaties. Deze worden bepaald door wetten, voor het besluitvorming over de combinaties in de waarnemingssoorten zou een beheerproces moeten worden uitgewerkt.

We willen bovendien onderzoeken hoe we de hulplijsten gegevensuitwisseling op een toegankelijker manier kunnen ontsluiten dan met een PDF of Excel.

Helaas is er op dit moment nog geen ruimte om deze acties uit te voeren. Voorlopig zullen wij de waarnemingssoorten dus blijven beheren op de huidige manier. Zodra er nieuwe ontwikkelingen zijn, laten we dat vanzelfsprekend weten.

Zie ook: Alle nieuwsberichten